Chciałbym się z Wami podzielić nową wersją
Tabeli Wimmera.

Minęło sporo czasu od pierwszego zestawienia „obiektów dla teleskopów o małej aperturze”. Nadeszła chyba pora na ostateczną już wersję Tabeli Wimmera (oczywiście nie licząc przyszłych poprawek).
Mam nadzieję, że tym razem tabela spełni wszystkie wymagania osób, które rozpoczynają przygodę z astronomią. Teraz początkujący miłośnicy astronomii dostają gotowe, kompletne narzędzie do planowania swoich obserwacji. Zmian jest bardzo dużo. Wcześniejsze wersje były jedynie "tabelką", w której zestawiłem obiekty polecane dla małych teleskopów.

W wersji 3 poszedłem znacznie dalej.

Najnowsza wersja - aktualizacja 3.05.2016:

Wersja 3.2 zawiera jedno istotne ulepszenie: mapy.

Tuż za stronami z wykazem obiektów, znajdziecie 36 map z wszystkimi gwiazdozbiorami, w których występują obiekty z tabeli. Każda strona zawiera kolejny gwiazdozbiór, nawet jeśli występuje w nim jeden "obiekt Wimmera". Wyjątek dotyczy jedynie Węża i Wężownika, które są na jednej mapie. To pozwoli na znacznie łatwiejsze zlokalizowanie każdego z obiektów.
Ponadto, jeśli na mapie danego gwiazdozbioru załapała się część innego, w którym znajduje się "obiekt Wimmera", to również jest on zaznaczony. To ułatwienie, które pozwoli bezpośrednio przejść do tego obiektu, bez potrzeby wertowania stron z mapami.
Mapy zostały wygenerowane w programie Nocny Obserwator autorstwa Janusza Wilanda. W tym miejscu dziękuję Januszowi za pozwolenie na użycie map w Tabeli Wimmera.
Nie usuwałem mapek poglądowych z dalszej części tabeli, które są tam od wersji 3.

Myślę, że teraz się to wszystko dobrze uzupełnia, bo dokładniejsze mapy pozwolą na zlokalizowanie każdego obiektu, a poglądowe mapki dadzą ogólny obraz gdzie czego szukać, jak zaplanować sobie obserwacje, od którego obiektu do którego jest blisko itp.
Jeśli kogoś przeraża drukowanie dodatkowych 36-ciu stron, a dysponuje dobrym atlasem nieba, to śmiało może korzystać z wersji 3.1, gdyż mapy są jedyną zmianą w wersji 3.2.

Tabela w kompresji bezstratnej (20,6 MB)

Mniejsza wersja tabeli z obrazami skompresowanymi.

Mniejsza wersja tabeli z białymi tłami szkiców.

 

Wersja starsza - aktualizacja 21.03.2016:

Wersja 3.1 w znacznej większości bazuje na poprzedniej wersji 3.
Zmiany w wersji 3.1 są następujące:


- dodałem dwa obiekty, klasyki naszego nieba, których zabrakło w wersji poprzedniej. Są to: Messier 24 w Strzelcu oraz Messier 51 w Psach Gończych. Tabela zawiera teraz 126 obiektów.
- obiekty w sekcji tabeli są ułożone po alfabetycznych nazwach gwiazdozbiorów. Odszedłem od formy segregowania po numerze NGC, gdyż wprowadzało to za duży bałagan. Przemawia za tym czysta wygoda obserwacji. Polowanie na obiekty odbywa się zazwyczaj w granicach danego gwiazdozbioru. Czyli, jeśli obserwator bierze się za Perseusza, to w sekcji tabeli znajdzie po kolei wszystkie obiekty w Perseuszu. Numer NGC jest teraz drugorzędnym wyznacznikiem kolejności.
- w sekcji prezentacji obiektów na pierwszym miejscu (a więc nieco inaczej niż w sekcji tabeli) znajdują się najciekawsze obiekty. Tym razem przemawia za tym atrakcyjność obserwacji. A więc na początek dostajemy najlepsze kąski, klasyki dla danego gwiazdozbioru. Ten wybór jest moim subiektywnym wyborem, ale myślę, że będzie się zgadzał z preferencjami większości początkujących miłośników astronomii, gdyż najczęściej na pierwszym miejscu są zaprezentowane najlepiej znane obiekty w danym gwiazdozbiorze.
- forma graficzna też przeszła lekką metamorfozę. Wiersze tabeli odróżniają się odcieniem, przez co są bardziej czytelne i miłe dla oka. Ikony informacyjne również są zmienione. Są teraz mniej "ordynarne" ;)
- tabela "dorobiła się" też skromnej okładki
Nie uległo zmianie połączenie niektórych gwiazdozbiorów w sekcji prezentacji obiektów. W dalszym ciągu niektóre gwiazdozbiory, które warto "brać" jeden za drugim mają wspólną mapę i wspólną sekcję. Również dla wygody obserwacji.

Tabelę można pobrać tu:
Tabela Wimmera ver.3.1.pdf

 

Starsza wersja v3

Tabela Wimmera v3 zawiera:
- 46 stron
- łącznie 124 obiekty, w tym obiekty głębokiego nieba, gwiazdy podwójne i wielokrotne, oraz nowość: 20 najciekawszych asteryzmów.
- mapki poglądowe z za znaczonym każdym obiektem w tabeli
-wizualizacje obiektów, czyli jak obiekt może wyglądać w niewielkim teleskopie w dobrych warunkach i pod ciemnym niebem
- informacje skrócone w postaci ikon, mówiące, czy obiekt jest trudny, łatwy, atrakcyjny, mały, duży, czy może lepszy w lornetce
- dokładne położenia wyrażone we współrzędnych RA i Dec
- informacje na temat każdego obiektu. Czasem podstawowe, a czasem jakieś interesujące fakty
- podpowiedzi i cenne informacje na temat obserwacji wizualnych rozrzucone w kilku miejscach tabeli

Zapraszam wszystkich do zerknięcia na nową Tabelę Wimmera, a początkujących miłośników astronomii zachęcam do korzystania często i gęsto :)

http://www.astro-art.pl/temp/tabela_wimmera_v3.pdf

Natomiast pod tym linkiem znajduje się Tabela Wimmera v3 inwertowana, tuszo- i energooszczędna, znaczy się bardziej ekologiczna, i bardziej biodegradowalna :D

http://www.astro-art.pl/temp/tabela_wimmera_v3_inwersja.pdf

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.