Witajcie!

Chciałbym się z Wami podzielić nową wersją Tabeli Wimmera. 

Minęło sporo czasu od pierwszego zestawienia „obiektów dla teleskopów o małej aperturze”. Nadeszła chyba pora na ostateczną już wersję Tabeli Wimmera (oczywiście nie licząc przyszłych poprawek).

Mam nadzieję, że tym razem tabela spełni wszystkie wymagania osób, które rozpoczynają przygodę z astronomią. Teraz początkujący miłośnicy astronomii dostają gotowe, kompletne narzędzie do planowania swoich obserwacji. Zmian jest bardzo dużo. Wcześniejsze wersje były jedynie „tabelką”, w której zestawiłem obiekty polecane dla małych teleskopów.

W wersji 3 poszedłem znacznie dalej. 

 

Aktualizacja 3.05.2016:

Wersja 3.2 zawiera jedno istotne ulepszenie: mapy.

Tuż za stronami z wykazem obiektów, znajdziecie 36 map z wszystkimi gwiazdozbiorami, w których występują obiekty z tabeli. Każda strona zawiera kolejny gwiazdozbiór, nawet jeśli występuje w nim jeden „obiekt Wimmera”. Wyjątek dotyczy jedynie Węża i Wężownika, które są na jednej mapie.
To pozwoli na znacznie łatwiejsze zlokalizowanie każdego z obiektów.
Ponadto, jeśli na mapie danego gwiazdozbioru załapała się część innego, w którym znajduje się „obiekt Wimmera”, to również jest on zaznaczony. To ułatwienie, które pozwoli bezpośrednio przejść do tego obiektu, bez potrzeby wertowania stron z mapami.
Mapy zostały wygenerowane w programie Nocny Obserwator autorstwa Janusza Wilanda. W tym miejscu dziękuję Januszowi za pozwolenie na użycie map w Tabeli Wimmera.
Nie usuwałem mapek poglądowych z dalszej części tabeli, i które są tam od wersji 3. Myślę, że teraz się to wszystko dobrze uzupełnia, bo dokładniejsze mapy pozwolą na zlokalizowanie każdego obiektu, a poglądowe mapki dadzą ogólny obraz gdzie czego szukać, jak zaplanować sobie obserwacje, od którego obiektu do którego jest blisko itp.
Jeśli kogoś przeraża drukowanie dodatkowych 36ciu stron, a dysponuje dobrym atlasem nieba, to śmiało może korzystać z wersji 3.1, gdyż mapy są jedyną zmianą w wersji 3.2.

Ze względu na ograniczenia w rozmiarze załącznika tabela jest z obrazami skompresowanymi w jpg:

tabela_wimmera_v3-2_s

Jeśli jakość wydruku map z Waszych drukarek będzie niezadowalająca, to tabela w kompresji bezstratnej do pobrania bezpośrednio tutaj:
Plik ma 20,6mb

tabela_wimmera_v3-2.pdf

 

Aktualizacja 21.03.2016:

Najnowsza w wersja 3.1 w znacznej większości bazuje na poprzedniej wersji 3.
Zmiany w wersji 3.1 są następujące:

-dodałem dwa obiekty, klasyki naszego nieba, których zabrakło w wersji poprzedniej. Są to: Messier 24 w Strzelcu oraz Messier 51 w Psach Gończych. Tabela zawiera teraz 126 obiektów.
-obiekty w sekcji tabeli są ułożone po alfabetycznych nazwach gwiazdozbiorów. Odszedłem od formy segregowania po numerze NGC, gdyż wprowadzało to za duży bałagan. Przemawia za tym czysta wygoda obserwacji. Polowanie na obiekty odbywa się zazwyczaj w granicach danego gwiazdozbioru. Czyli, jeśli obserwator bierze się za Perseusza, to w sekcji tabeli znajdzie po kolei wszystkie obiekty w Perseuszu. Numer NGC jest teraz drugorzędnym wyznacznikiem kolejności.
-w sekcji prezentacji obiektów na pierwszym miejscu (a więc nieco inaczej niż w sekcji tabeli) znajdują się najciekawsze obiekty. Tym razem przemawia za tym atrakcyjność obserwacji. A więc na początek dostajemy najlepsze kąski, klasyki dla danego gwiazdozbioru. Ten wybór jest moim subiektywnym wyborem, ale myślę, że będzie się zgadzał z preferencjami większości początkujących miłośników astronomii, gdyż najczęściej na pierwszym miejscu są zaprezentowane najlepiej znane obiekty w danym gwiazdozbiorze.
-forma graficzna też przeszła lekką metamorfozę. Wiersze tabeli odróżniają się odcieniem, przez co są bardziej czytelne i miłe dla oka. Ikony informacyjne również są zmienione. Są teraz mniej „ordynarne” ;)
-tabela „dorobiła się” też skromnej okładki
Nie uległo zmianie połączenie niektórych gwiazdozbiorów w sekcji prezentacji obiektów. W dalszym ciągu niektóre gwiazdozbiory, które warto „brać” jeden za drugim mają wspólną mapę i wspólną sekcję. Również dla wygody obserwacji.

Nową tabelę można pobrać tu:
Tabela Wimmera ver.3.1.pdf


Tabela Wimmera v3
 zawiera:

– 46 stron
 łącznie 124 obiekty, w tym obiekty głębokiego nieba, gwiazdy podwójne i wielokrotne, oraz nowość: 20 najciekawszych asteryzmów.
– mapki poglądowe z za znaczonym każdym obiektem w tabeli
wizualizacje obiektów, czyli jak obiekt może wyglądać w niewielkim teleskopie w dobrych warunkach i pod ciemnym niebem
– informacje skrócone w postaci ikon, mówiące, czy obiekt jest trudny, łatwy, atrakcyjny, mały, duży, czy może lepszy w lornetce
– dokładne położenia wyrażone we współrzędnych RA i Dec
– informacje na temat każdego obiektu. Czasem podstawowe, a czasem jakieś interesujące fakty
– podpowiedzi i cenne informacje na temat obserwacji wizualnych rozrzucone w kilku miejscach tabeli

Zapraszam wszystkich do zerknięcia na nową Tabelę Wimmera, a początkujących miłośników astronomii zachęcam do korzystania często i gęsto :)

tabela_wimmera_v3.pdf

Natomiast pod tym linkiem znajduje się Tabela Wimmera v3 inwertowana, tuszo- i energooszczędna, znaczy się bardziej ekologiczna, i bardziej biodegradowalna :)

tabela_wimmera_v3_inwersja.pdf

 

 

 


Ferris B. · 2 marca 2014 o 14:20

Cześć
Mam pytanie techniczne.
Jak otwieram tego pdfa w Foxit Reder to obrazki są w formie negatywu. Czyli białe tło i czarne gwiazdy. Czym to otworzyć żeby było ok? Czy może wystarczy coś w Foxicie ustawić?

    wimmer · 2 marca 2014 o 16:39

    Cześć.
    Na życzenie użytkowników tabeli zrobiłem również wersję inwertowaną, czyli z odwróconym tłem.
    Przez przypadek podmieniłem link w artykule, zamiast dodać nowy. Mój błąd.
    Poprawiłem to. Teraz w artykule jest link zarówno do wersji normalnej, z czarnym tłem i białymi gwiazdami, jak wersja odwrócona.
    Dzięki za cenną uwagę, i pozdrawiam.

      Ferris B. · 3 marca 2014 o 12:58

      Nie ma sprawy. Dzięki za robotę którą odwaliłeś.

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.